Anne Sütü: Mutlaka!

Anne yeni doğan bebeğin normal gelişmesini sağlayacak besin öğeleri gereksinmesinin tamamını karşılayan, ilk 6 ay tek başına yeterli olan en doğal besindir.

İnek sütüne ve hazır mamalara göre sindirimi çok daha kolaydır.

Çünkü anne sütü bebekte henüz oluşmamış sindirime yardımcı olan enzimleri (lipaz, amilaz gibi) içerir. Bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli mineralleri içererek (çinko, demir gibi) emilimlerini kolaylaştırır.

Ağız sütü denilen kolostrum koyu sarı renkte olup bebek doğduktan sonraki ilk 5 gün boyunca salgılanır ve bebeğin dış ortama daha rahat uyum sağlaması için daha fazla vitamin (özellikle A, D ve B12 vitaminleri), mineral (özelikle çinko) ve protein içerir. Mutlaka bebeklerin ilk 5 gün bu sütü almaları sağlanmalıdır. Böylelikle enfeksiyonlarda daha iyi korunurlar.

Daha sonra geçiş sütü ve mature süt olmak üzere devam eder.Anne sütünde bebeğin büyümesinde çok önemli olan madde (linoleik asit-yağ türevi) inek sütünden 8 kat daha fazladır. Yağ (linoleik asit) bebeklerin özellikle beyin gelişimi ve sinir sistemi için oldukça önemlidir. Protein ve mineral yükü inek sütüne göre daha azdır. Fakat anne sütündeki bu miktarlar, bebeğin böbreklerine fazladan yük bindirmez ve bebeğin ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Özellikle anne sütüne özgü bir aminoasit (taurin) içerir. Bu aminoasit bebeğin beyin ve göz gelişiminde etkilidir.

Anne sütündeki antikorlar (özellikle immunoglobulinler) bebeği hastalıklara karşı korur. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebekler ishal, öksürük, nezle ve diğer sık görülen bulaşıcı hastalıklara daha az yakalanır ve bağışıklık sistemleri daha güçlü olur.

Anne sütündeki laktoz miktarı inek sütüne göre yüksektir. Laktoz kalsiyumun emilimini arttırır, bağırsakta vücut için yararlı olan laktobasillerin üremesini sağlar. Bebeğin hem bağışıklı sisteminin hem de kemiklerinin gelişmesinde katkıda bulunur.

Özellikle A ve C vitamini, çinko, sodyum miktarı anne sütünde inek sütüne göre daha fazladır.

En önemlisi ise anne sütü hem hazır hem de sterildir. Bebeğiniz istediği zaman ulaşabilir ve sizin sütünüz sizin bebeğinizin ihtiyaçlarına göredir. Bebeğinize özeldir.

One Comment Add yours

  1. ECE dedi ki:

    blogunuzu bugün farkettim. zaman buldukça tamamını okuycam. emziren anne lerle ilgili sadece süt içmeyle olan yazıyı bulabildim. 3 aylık bebegi ve tabiki fazladanda 15 kilosu olan bir bir anne ve benim durumumdaki anneler içinde biraz daha bilgi verebilirmisiniz. çünkü nette sadece emzirme döneminde diyet yapmayın bol su için yeşillik yiyin diyor tam olark kaç kalori almak lazım hem zatıflatıp hem emziremezmiyiz bunlar yazmıyor. şimdiden teşkkürler sevgiyle kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Protected by WP Anti Spam