Yenidoğan Bebeğin Beslenmesinde Bilinmesi Gerekenler


Yeni doğmuş bebeği kucağınıza verdiler… İlk bebeğiniz… Kucağınızda tutmaya bile korktuğunuz, sizin bebeğiniz…

İlk bebeğiniz olduğu için doğal olarak tecrübeni yok. Annelik içgüdülerine (daha doğrusu hormonlarına) ve aile büyüklerinin yönlendirmlerine güveniyorsunuz.

İşte bebeğinizin ilk beslenmesinde bilmeniz gerekenler…

İhtiyaç Duydukça Besleyin: Ortalama bir yenidoğanın ilk 2 ay beslenmesi günde 8 veya 12 kez ( 2-3 saatte bir) olarak gerçekleşmektedir. 3 ve daha sonraki aylarda bu sıklık azalacaktır. İlk anne sütü oldukça besleyici ve bebeğinizin sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için içerisinde enzimleride bulundurur. Bu yüzden anne sütünün sindirimi hızlı olmakta ve bebek her beslenme zamanında daha çok süt tüketmektedir.
Mama ile beslendiğinde bu tam tersidir. Mamaların sindirimi süte göre daha yavaş olduğundan beslenme aralığı açılabilir.
Ama sakına bebek doysun, ağlamasın diye ilk 6 ay mama ile beslemeye kalkmayın derim. Anne sütü zaten doyurucudur.
Anne sütü bebeğin gelişimi için oldukça önemli… Hızlı sindirildiği içinde bebeğinizin gelişimine daha hızlı katkıda bulunur ve içeriği sizin bebeğinize özeldir.
Unutmayın ilk 6 ay sadece ANNE SÜTÜ!

Vitamin D ye dikkat:
Uzmanlar genelde yenidoğana kalsiyum ve fosfor (kemikler için gerekli) emilimini arttırmak için D vitamini takviyesi önerirler. Bu durumu doktorunuza mutlaka danışın. Anne sütü yeterli vitamin D’yi vermeyebilir. Vitamin D yetersizliği ile genelde kış ayında doğan bebeklerde karşılaşılır. Yetersizlik olursa, büyümede yavaşlama ve kemiklerde güçsüzlük gibi durumlar gelişebilir. Yaz ayın ve kış ayının uygun zamanlarında D vitamini için mutlaka bebeğinizi güneşe çıkarın.

Yemek çağrılarını takip edin:
Bebeğinizin açlık sinyallerini takip edin ve tanımlamaya çalışın. Kıpırdanmada artış, uzanma isteği, emme hareketleri, dudak hareketleri size
doğru sinyalleri verebilir. Mızırdanma ve ağlama daha geç sinyallerdir. Ne kadar erken anlarsanız bebeğiniz o kadar huzurlu olur.

Doyduğunu anlayın: Eğer emmeyi bırakıp kafasını meme ucunun tam tersi tarafına çevirdi ise anlayınki ya doymuş ya da ara vermek istemiştir. Bir kaç dakika kucağınızda bekletin ve memenizi vermeye çalışın sert bir şekilde tepki vererek almıyorsa zaten doymuştur. (İpucu: bir beslenme zamanı 10-15 dakika sürer.)

Bebeğinizin ve kendi içgüdüleriniza inanın:
Aileler genelde bebeklerinin yeterince yemediklerinden dolayı endişelenirler. Ama bebekler ne kadar ihtiyaçları varsa o kadarını zaten isterler. Ne kadar yediği, ne kadar sıklıkta yeme isteği duyduğu konusuna kafanızı takmayın. Beslendikten sonraki davranışlarına ( huzurlu bir uyku veya mızmızlanma) veya cilt rengi veya kilo alım durumu zaten size nasıl yediğini gösterecektir.

Az yeme sinyallerini bilin: Günde 6-8 seferden daha az altını ıslatıyor, dışkılama sıklığı az ve rengi koyu, bütün gün uykulu bir halde ve yemeye az ilgi gösteriyor ise yeterince yemiyor demektir. Bu tarz durumlarda mutlaka doktorunuzla ve diyetisyeninizle görüşün.

Her beslenme zamanın siz ve bebeğiniz arasındaki bağı güçlendirdiğini unutmayın: Anne ve bebeğin yeni doğan döneminde beraber tek vakit geçirdiği bölümdür beslenme zamanı. Anneden salgılanan oksitosin bağlılığı arttırır. Bebeğinizi göğsünüze yakın tutun, gözlerinin içine bakın ve onunla konuşun. Anne karnındayken sesinize alışkın bebeğinizi konuşarak anlayabilir ve rahatlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Protected by WP Anti Spam