Sağlıklı Çikolata: Hayal mi???

Çikolata ve sağlık… Aklımıza gelmez. Tatlı kaçamakları ve pişmanlıkların baş aktörüdür çikolata. Sağlık için değilde diyet bozmak için tüketiriz genelde 🙂

Aslında çikolata doğal içeriği ile sağlığımıza sağlık katabiliyor. İçerdiği kakao ile kalp hastalıkları riskini azaltabiliyor, kakao çerkirdeğinin içerdiği antioksidan maddeler nedeni ile de hücre hasarının önüne geçerek doku yenilenmesini sağlayabilir (anti-aging) ayrıca kan basıncını düşererek yüksek tansiyon riskini düşürebilir.

Bu yılın Eylül ayında yayınlanan Amerikan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsünün 4970 kişi üzerinde yaptığı aile çalışmasına göre çikolata tüketiminin kalp ve damar hastalıkları riskini engellemede etkili olduğu görülmüştür (Clin Nutr. 2010 Sep 19.).

Tüm bilgilere göre günlük beslenmemize çikolata ekleyebilir miyiz? Aslında önemli olan doğru çikolatayı doğru miktarda tüketmek. Bütün bu sağlıklı çikolata etkilerini özellikle bitter çikolata içeriyor. Şu an piyasada bulunan çikolataların büyük bir çoğunluğunda ek olarak yağ ve yağ içerikli maddeler ve ek şeker bulunduğundan çikolatanın sağlıklı etkisinin aksine tam tersi etki yaratabilmekteler.

Bu yüzden çikolata seçiminizi en az % 65 i kakao içeren bitter çikolatadan yana kullanabilir, günde 4 tablet (parça) bitter çikolatayı ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz…

One Comment Add yours

  1. Lindaxx dedi ki:

    çok yararlı bir yiyecek bence de 🙂
    dietlerden çıkarılmaması gereken harıkalardan. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Protected by WP Anti Spam