Daha Verimli Çalışma Hayatı İçin Bunlara Dikkat!

Bütün gün durmaksızın çalışıyorsunuz… Sabah erken kalkıp trafik çilesi çekiyor ardından ofisten çıkmadan bazen güneş bile görmeden koşturuyorsunuz.

Bazen özellikle öğleden sonra kendinizi çok yorgun hissediyorsunuz.İş yapıcak veya proje üretcek gücünüz bitmiş gibi…

Peki sadece stresin değil, günlük beslenmenizin bu yorgunluğu etkileyebileceğini biliyor musunuz?

İşte daha verimli bir çalışma hayatı için beslenme ipuçları

Su iş veriminizin en temel öğesidir. Vücudunuzda oluşacak sadece %1 lik su kaybı bile kan akımını yavaşlatır ve beyine yeterli oksijen gitmediği için konsantrasyon bozukluğuna neden olur. O yüzden masanızdan dolu sürahinizi ayırmayın.

Atlanan sabah kahvaltısı bütün gününüzü etkileyebilir. Güne sıkı bir kahvaltı ile başlamak oldukça önemli. Çünkü bütün gece aç kalan vücudunuz sabah kalkınca ilk yediklerinizi depolar. Eğer siz güne sadece karbonhidrat ile başlarsanız malesef sadece 1-2 saat aktif olan beyniniz öğlene doğru performansınızı kaybetmeye başlar. Eğer kaliteli protein yumurta, tam tahıllı ekmek ve yeşilliklerle süslü bir kahvaltı yaparsanız özellikle matematiksel zekanızı proteinin ve sağlıklı karbonhidratın sayesinde daha rahat kullanabilirsiniz.

Her gelen misafiriniz ile çay mı içiyorsunuz? Yoksa önünüze konan çayı bitirmeden yenisini getiren bir çaycınız mı var? Aslıdna fazla miktarlarda tüketilen çay ve kahve su atımını arttırdığı için susuzluğa ve kanda yoğunlaşamaya konsantrasyon bozukluğuna neden oluyor. Bu yüzden çay içecekseniz bile çayın yanında mutlaka su da isteyin.

Öğle yemekleriniz karbonhidrat ağırlıklı mı geçiyor? Pilav, makarna ve tatlı vazgeçilmeziniz mi? O zaman saat 15.00 den sonra mutlaka yorgunluk hissediyorsunuzdur.  Karbonhidrattan yoğun beslendiğinizde kan şekerinizde dalgalanmalar oldukça fazla olur ve ani kan şekeri düşmeleri yaşayabilirsiniz. Beyninizin enerji kaynağı da şeker olduğu için ani dalgalanmalar konstrayonunuzu etkileyebilir… Öğle yemeğinize yoğurt, et veya peynir ekleyerek protein karbonhidrat dengesi ile daha dengele bir kan şekeri sağlayabilirsiniz. Ayrıca öğleden sonra badem veya probiyotik yoğurt gibi atıştırmalıklarla performansınızı arttırabilirsiniz.

Demir eksikliğine dikkat. Özellikle düzensiz çalışma hayatı ve ofiste yoğun çalışan kadınlarda oldukça sık görülür. Demir eksikliği nedeni ile kandaki oksijen düzeyi düşer ve beyine giden oksijen azaldığı için konsantrasyon kaybı ve yorgunluk görülebilir. Bu yüzden yağsız kırmızı etleri, yumurtayı ve bunlar ile beraber bol limonlu yeşillik salata, domates ve biberi diyetinize ekleyebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Protected by WP Anti Spam